Cover.jpg

Alternativets vision for København

Kære københavner

Dette politiske valgprogram for København, som du skal i gang med at læse, er resultatet af et helt særligt politisk og demokratisk eksperiment. Drevet frem af en overbevisning om at flere ved mere, har vi inviteret hundredvis af københavnere ind i politiske laboratorier, hvor de har delt deres tanker og idéer til en mere bæredygtig by. Vi glæder os til at dele resultatet med dig.

I Alternativet arbejder vi hver dag for et bæredygtigt samfund. Verden har brug for lande og byer, der tager bæredygtig omstilling seriøst. Det er fremtidens samfund, og vores ambition er at skabe en hovedstad, der tør gå forrest i netop den retning.

Med FN i spidsen har verden sat mål for den globale udvikling frem mod 2030 – FN’s 17 Verdensmål, den mest ambitiøse plan for klodens udvikling nogensinde. Og hvis I spørger Alternativet København, bør vi i vores by lade os inspirere af dette ambitionsniveau og samarbejde om at leve op til målene internationalt, nationalt og lokalt.

Vores by har et enestående fundament at bygge på. Det er helt naturligt, at byer over hele verden ser mod København, når de leder efter formlen for bæredygtig byudvikling. Det skal vi være stolte af – men vi skal også lade os forpligte af det. Derfor mener vi, at København skal bruge sin fantastiske platform til at gå endnu mere ambitiøst til værks.

Hvis København bliver ved med at sætte barren højt, vil byer over hele verden følge efter – ligesom de har gjort det før – til glæde for borgere i alle verdens lande. Kort sagt: Alternativets mål er, at København udover at være den bedste by i verden også skal være den bedste by for verden.

Med inspiration fra FN har vi derfor formuleret 17 mål for et bæredygtigt København - som vi skal i mål med senest i 2030. Vi kalder dem københavnermålene, og samlet set udgør de en vision og en langsigtet kurs for fremtidens bæredygtige København.

Alternativet København